FAQ - Na jakich urządzeniach oparty jest wasz system?

Na jakich urządzeniach oparty jest wasz system?

We wdrażanych przez nas systemach wykorzystujemy sterowniki PLC firmy WAGO np. sterownik Ethernet IP 750-880 lub  KNX IP 750-889. Sterownik taki pełni w systemie funkcję głównej jednostki logicznej realizującej wszystkie algorytmy sterowania budynkiem. Posiada on strukturę modułową i może być rozszerzany o dowolne karty wejść/wyjść cyfrowych/analogowych oraz o liczne interfejsy komunikacyjne. Stosujemy sterowniki tego typu, gdyż jako jedne z nielicznych na rynku umożliwiają zastosowanie rozszerzenia o kartę interfejsu KNX, która pozwala na pełne wykorzystanie w instalacji urządzeń opartych o ten właśnie standard. Sterownik PLC sprawdza się bardzo dobrze w takich zastosowaniach głównie z dwóch powodów: po pierwsze jest to urządzenie niezawodne, sterowniki tego typu wykorzystywane są w trudnych aplikacjach przemysłowych. Po drugie umożliwia on zaprogramowanie dowolnej logiki co, pozwala na zrealizowanie funkcjonalnych i wygodnych dla użytkownika systemu algorytmów sterowania. Systemy automatyki budynkowej oparte o tego typu sterowniki w konfrontacji, np. z rozwiązaniami w standardzie KNX wypadają bardzo korzystnie pod względem cenowym oraz funkcjonalnym.
Loxone.

PLC Wago

Drugim najczęściej wykorzystywanym przez nas urządzeniem jest Miniserver produkowany przez austryjacką firmę Loxone. Loxone Miniserver jest sterownikiem logicznym wyposażonym w wejścia/wyjścia cyfrowe oraz analogowe. Posiada on możliwość rozbudowania o kolejne rozszerzenia, w tym także o moduły ściemniaczy uniwersalnych oraz LED. Na uwagę zasługują także mocno rozwijane w ostatnim czasie  moduły rozszerzeń bezprzewodowych umożliwiające rozbudowę systemu w domach już istniejących. Loxone Miniserver posiada wbudowaną funkcjonalność wizualizacji umożliwiającą sterowanie domem za pomocą urządzeń mobilnych lub komputerów PC także przez Internet. W naszych realizacjach wykorzystujemy urządzenia firmy Loxone w dwojaki sposób: w pierwszym przypadku wyłącznie jako serwery wizualizacyjne, w drugim przypadku jako główne jednostki logiczne – w tych aplikacjach nie wykorzystujemy sterowników WAGO.

Loxone

Funkcję przycisków naściennych mogą pełnić klawisze monostabilne, np. Berker K1, które po wykonaniu grawerów stanowią funkcjonalne, stylowe a zarazem najbardziej ekonomiczne rozwiązanie umożliwiające bezpośrednie sterowanie systemem. Dla bardziej wymagających proponujemy dotykowe szklane panele naścienne Thanos dostępne w kilku wersjach kolorystycznych i rozmiarowych. Istnieje także możliwość integracji z systemem dowolnych paneli naściennych działających w standardzie KNX, jednak w większości przypadków jest to rozwiązanie najdroższe. W centralnym miejscu domu instalujemy tablet iPad z wykorzystaniem eleganckiej aluminiowej ramki Basalte Eve, który umożliwia sterowanie domem z wykorzystaniem wizualizacji. Tablet w dowolnej chwili może zostać łatwo zdjęty ze ściany i pełnić inną funkcję.